Lekcja historii i geografii w Chełmskiej Bibliotece Publicznej
7 lutego 2023 r. klasa 4Ta wzięła udział w kolejnej prelekcji w ramach cyklu „Poznaj historię swojego miasta”. Tematem spotkania była historia Chełma w latach 1944-1989. Wykład poprowadził etnograf, regionalista, historyk, prezes Chełmskiego Towarzystwa Naukowego i nauczyciel akademicki mgr Zygmunt Gardziński, wieloletni radny oraz przewodniczący Rady Miasta Chełm dwóch kadencji, a także wiceprezydent Chełma w latach 1998-2002.
Podczas wizyty uczniowie obejrzeli dwie wystawy znajdujące się w galeriach bibliotecznych. Pierwsza wystawa „Powstanie styczniowe na ziemi chełmskiej – ślady zapomnianych walk” upamiętnia 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, pochodzi ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie i jest efektem projektu dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie . Wystawa składa się z plansz, prezentujących fotografie i informacje o powstaniu narodowym przeciwko Imperium Rosyjskiemu, które rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku i trwało do 1864 roku. Ekspozycja przybliża ogólnopolskie aspekty narodowego zrywu w kontekście historycznym i społecznym oraz chełmskie wątki powstańczych walk i wydarzeń. Plansze
przedstawiają m. in. przywódców powstania na ziemi chełmskiej, tereny bitew i potyczek, miejsca pamięci oraz obiekty związane z patriotycznym buntem zbrojnym przeciwko zaborcy na Chełmszczyźnie.
Druga wystawa, która wzbudziła zainteresowanie uczniów „Po obu stronach Białego Nilu. Plemiona Sudanu Południowego” jest autorstwa Krzysztofa Weremy. Autor jest archeologiem z wykształcenia, z zawodu i z zamiłowania – fotografem. Urodził się w Chełmie i jest absolwentem II LO w Chełmie. Fotografuje od 2008 roku, zdobywając wiele wyróżnień w kraju i za granicą. Krzysztof Werema prezentował swoje fotografie w Polsce,
Australii, Irlandii, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech. W pracy fotograf szuka inspiracji w sztuce surrealistycznej, symbolice, ludzkim ciele oraz studium afrykańskiego pochodzenia etnicznego.